Bankám na Slovensku klesol zisk o viac ako tretinu

4.9.2012

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Bankový sektor dosiahol ku koncu júla na Slovensku čistý zisk 321,7 mil. eur.

V medziročnom porovnaní je to podľa údajov centrálnej banky zníženie o 34,9 %.

Čisté úrokové výnosy mierne klesli o 1,7 % na 1,028 mld. eur. Mierne vzrástla aj tvorba rezerv a opravných položiek, no ziskovosť však podľa vyjadrení bánk poklesla v tomto roku najmä pre zavedenie bankového odvodu.

Banky viackrát upozornili, že negatívny vplyv na ziskovosť bude mať v tomto roku bankový odvod.

Národná banka Slovenska zároveň skonštatovala, že zisk sektora sa aj pre bankový odvod už nemusí dostať na predkrízovú úroveň. Finančný sektor podľa nej už je, a naďalej asi bude viacej zdanený než v minulosti.

Vláda Roberta Fica pripravila v rámci konsolidačných opatrení aj zvýšenie bankového odvodu. Od septembra je účinná novela zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií. S účinnosťou od posledného tohtoročného kvartálu sa rozšíri základ pre výpočet odvodu aj o retailové vklady, pričom banky budú musieť v tomto roku zaplatiť aj mimoriadny odvod. Sadzba osobitného odvodu sa však bude postupne znižovať a aby sa odstránilo duplicitné zaťaženie, dočasne sa bankám odpustia poplatky do Fondu ochrany vkladov.

Minuloročný čistý zisk bankového sektora stúpol podľa predbežných údajov na Slovensku zhruba o tretinu na necelých 672 mil. eur. Významnú zložku zisku bánk však tvorili podľa bankovej asociácie jednorazové príjmy. Po ich odrátaní sa čistý zisk sektora v uplynulom roku pohyboval okolo úrovne roka 2010, teda okolo sumy 503 mil. eur.