Banková únia sa stane realitou v budúcom roku

19.10.2012

BRUSEL 19. októbra (WEBNOVINY) – Jednotný bankový dohľad v eurozóne by mal začať fungovať počas budúceho roka.

Informoval o tom v piatok nad ránom po prvom dni summitu EÚ stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Lídri európskej dvadsaťsedmičky sa dohodli, že do konca tohto roka vytvoria právny rámec pre dohľad, ktorý bude vykonávať Európska centrálna banka (ECB), uviedol Van Rompuy po takmer desaťhodinových rokovaniach.

„Po schválení by jednotný mechanizmus dohľadu pravdepodobne mohol byť skutočne funkčný počas roka 2013,“ dodal. Do roku 2014 by mala ECB postupne prevziať dohľad nad všetkými 6 tisíc bankami v menovej únii.

V prvej fáze sa ECB zameria na banky poberajúce štátnu pomoc a následne na veľké finančné ústavy, ktoré pôsobia vo viacerých štátoch. Väčšinu bežných operácii pri výkone dohľadu ECB deleguje na národné regulačné úrady.

K bankovej únii sa budú môcť pripojiť aj členské krajiny EÚ, ktoré nepoužívajú spoločnú menu. Spôsob ich zastúpenia v rámci ECB, ktorá v súčasnosti reprezentuje iba členov eurozóny, sa však ešte musí vyjasniť. Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa lídri tiež zhodli, že časový plán ďalších krokov pri prehlbovaní integrácie v menovej únii schvália na summite EÚ v decembri.