Bankovú úniu treba rýchlo dobudovať, nabáda nemecký minister

BERLÍN 7. mája (WEBNOVINY) – Bankovú úniu môže Európa urýchlene budovať bez toho, aby spoločenstvo 27 krajín menilo svoju zmluvnú základňu.

Vyhlásil to v utorok nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý na konferencii v Berlíne označil bankovú úniu v EÚ za „prioritný projekt“. EÚ v strednodobom horizonte potrebuje inštitucionálne zmeny, nemôže však vyčkávať s riešením súčasných problémov, povedal Schäuble na univerzite v Berlíne.

„Musíme urobiť čo najviac na základe súčasných zmlúv, a tam kde veci nezvládneme inštitucionálne, budeme pracovať na medzivládnej, alebo dokonca bilaterálnej úrovni,“ uviedol minister v prítomnosti svojho francúzskeho rezortného kolegu Pierra Moscoviciho.

Lídri Európskej únie sa dohodli na vytvorení bankovej únie v reakcii na dlhovú krízu, ktorá poškodila banky a verejné financie mnohých členských štátov. Prvým krokom pri jej budovaní je začatie dohľadu Európskej centrálnej banky (ECB) nad bankami eurozóny od júla 2014.

Potom by malo nasledovať vytvorenie záchranného fondu, ktorého poslaním bude likvidácia alebo záchrana problémových bánk. Tretím a posledným krokom bude jednotný európsky rámec ochrany vkladov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...