Bankrot Cypru neohrozí eurozónu, Mario Draghi namieta

BERLÍN 28. januára (WEBNOVINY) – Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi a nemecký minister financií Wolfgang Schäuble sa nezhodujú v otázke pomoci pre Cyprus.

Kým podľa Draghiho by zlyhanie pri poskytovaní pomoci ostrovnej krajine mohlo ohroziť celú eurozónu, Schäuble nepovažuje Cyprus za systémovo dôležitý, a preto jeho bankrot nevidí ako hrozbu pre prežitie 17-členného bloku.

V nedeľu o tom informoval týždenník Spiegel. Nemecko a niektoré ďalšie krajiny eurozóny nie sú príliš ochotné požičať peniaze krajine, ktorej podľa nich chýba transparentnosť vo finančníctve.

Draghi povedal Schäublemu počas minulotýždňového stretnutia ministrov financií eurozóny, že dve najväčšie cyperské banky majú rozsiahlu sieť pobočiek v Grécku a obavy zákazníkov o bezpečnosť svojich vkladov môžu rýchlo narušiť krehkú dôveru, ktorá sa v súčasnosti vrátila na Cyprus, uvádza ďalej týždenník.

Schäuble opakovane vyhlásil, že zatiaľ nie je jasné, či problémy Cypru môžu ohroziť eurozónu ako celok. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala Cyprus, aby zrealizoval ekonomické reformy a plne implementoval zákony proti praniu špinavých peňazí. Zároveň však tvrdí, že Európa musí preukázať solidaritu voči tejto krajine.

Cyprus rokuje s medzinárodnými veriteľmi o úverovom programe v objeme 17,5 mld. eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky. Tamojšia vláda požiadala Medzinárodný menový fond a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku. Odstupujúci šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker minulý týždeň vyhlásil, že konečná dohoda o finančnej pomoci pre Cyprus by mohla prísť v marci po tom, ako sa v krajine uskutočnia parlamentné voľby.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...