Banky manipulovali s Euriborom, Európska únia chystá žaloby

10.12.2012

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Očakáva sa, že EÚ v krátkom čase podá žalobu na niekoľko bánk za pokusy o kolúzne správanie pri stanovovaní referenčnej úrokovej sadzby Euribor (Euro Interbank Offered Rate).

Informoval o tom denník The Wall Street Journal (WSJ). Britská banka Barclays už potvrdila, že sa pokúsila manipulovať so sadzbou Euribor a regulačné orgány v Európe, USA, ale aj inde budú pravdepodobne vytvárať tlak na to, aby sa priznali aj ďalšie banky, píše WSJ.

Vyšetrovaniu v súčasnosti čelí minimálne dvanásť bánk, z toho minimálne štyri príslušné orgány prešetrujú v súvislosti s údajnou spoluprácou s Barclays, uviedol WSJ s odvolaním sa na údaje bánk a regulátorov. Sú to francúzske banky Crédit Agricole a Societe Generale, britský finančný dom HSBC Holdings a nemecká Deutsche Bank. Žiadna z týchto bánk situáciu nekomentovala.

Euribor je sadzba, za ktorú si banky navzájom požičiavajú finančné prostriedky na medzibankovom trhu. Euribor-EBF, zložka Európskej bankovej únie (EBF) zostavujúca Euribor, varovala, že nervózne banky by v dôsledku pokračujúcich vyšetrovaní mohli ukončiť spoluprácu na tvorbe Euriboru.