Banky na Slovensku odhadujú budúcoročný rast na úrovni 2,1 %

25.10.2013

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Bankové domy mierne krotia optimizmus týkajúci sa oživovania hospodárskeho rastu na Slovensku v budúcom roku. Prognózu hospodárskeho rastu na budúci rok totiž znížili o 0,1 percentuálneho bodu.

Podľa októbrového kola prieskumu Národnej banky Slovenska medzi analytikmi komerčných bánk tak finančné domy aktuálne počítajú pre rok 2013 s rastom na úrovni 2,1 %, kým v septembri predpovedali v priemere rast o 2,2 %.

Pre tento rok však už nechávajú bankári prognózy vývoja hospodárstva bez zmeny. Slovenská ekonomika by tak podľa nich mala po pozitívnych číslach v druhom kvartáli za rok 2013 stúpnuť o 0,9 %.

Túto prognózu ponechávajú v platnosti napriek tomu, že mierne znížili výhľad medziročného rastu hrubého domáceho produktu v samotnom treťom štvrťroku tohto roka z pôvodných 1,1 % na 1 %.

Pozitívnejšie vyhliadky však majú bankári pre spotrebiteľov. Oproti septembru totiž znížili výhľad rastu spotrebiteľských cien až o 0,3 percentuálneho bodu. Koncoročná inflácia meraná harmonizovaným indexom by tak mala v tomto roku spomaliť až na 1,3 %, kým inflácia meraná národnou metodikou dokonca na 1,2 %.

Pre rok 2014 ponechávajú finančné domy odhad rastu spotrebiteľských cien bez zmeny. Harmonizovaná inflácia sa tak očakáva na úrovni 2,2 % a podľa národnej metodiky vo výške 2,1 %.