Banky sa podľa ombudsmanky správajú etickejšie

6.10.2012

Bankový ombudsman
Inštitút bankového ombudsmana bol zriadený po vzore nemeckého, talianskeho a poľského modelu v roku 2007 Slovenskou bankovou asociáciou. Jeho úlohou je monitorovanie a vyhodnocovanie podnetov spotrebiteľov a mimosúdne riešenie sporov medzi bankami a ich klientmi. Pôsobnosť ombudsmana sa vzťahuje na banky, pobočky zahraničných bánk a sporiteľne, ktoré sú členmi bankovej asociácie. BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Banková ombudsmanka Eva Černá dostala v minulom roku historicky najmenej sťažností a podnetov na banky a počet podaní klesol medziročne o pätinu.

Ako ďalej povedala Černá, na prvý pohľad by sa mohlo aj zdať, že ľudia sa možno menej zadlžujú alebo majú skôr iné problémy, no za poklesom stojí to, že väčšinu sťažností si banka vyrieši sama.

Hlavným dôvodom poklesu teda vidí v tom, že sa banky správajú etickejšie ku svojim klientom a prípadné sťažnosti vybavujú v rámci štandardného reklamačného konania.

Celkovo sa na bankového ombudsmana v minulom roku obrátilo 1 400 klientov.

Počet podnetov oficiálne doručených v minulom roku medziročne klesol o vyše 20 % na 241.

Ľudia nie sú schopní splácať svoje podlžnosti bankám, to je najčastejší dôvod riešených prípadov zo strany klientov. V menšej miere sa problémy týkajú aj investičných produktov, pretože ľudia si podľa Černej nie veľmi uvedomujú, že každá investícia sa spája aj s rizikom.

Objavili sa však aj problémy týkajúce sa exekúcií. Stáva sa totiž aj to, že klienti začnú s bankou rokovať až vtedy, keď sa im ozve exekútor. To už však je neskoro na konštruktívne riešenie problému.

Do poslednej chvíle pred exekúciou alebo do konania dražby človek môže podľa Černej ešte stále splatiť svoj dlh. Než príde exekúcia, obyčajne uplynie podľa nej veľmi veľa času. U niektorých bánk je to rok dva, inde je to menej. Najdôležitejšie je podľa Černej začať riešiť svoj problém včas.

Najviac podnetov, ktoré museli odmietnuť, sa týka nebankových subjektov. Aj keď sa na prvý pohľad zdajú byť ponuky rôznych nebankových spoločností výhodné, Černá odporúča radšej zvážiť ponuky bánk a pokúsiť sa požičať si od banky.

Klienti by sa mali vopred informovať o všetkých zmluvných podmienkach a ponechať si dostatok času na preštudovanie zmluvy pred jej podpisom. „Ja sa ani niektorým ľuďom, najmä dôchodcom, nečudujem, že si požičajú v domnení, že to budú vedieť splatiť,“ povedala Černá. Podľa nej by sa mali nebankové subjekty spojiť a vytvoriť tiež akýsi inštitút na riešenie problémov ich klientov, ale ako ďalej doplnila Černá, tie pravdepodobne na tom nemajú záujem, pretože je ich veľmi veľa a sledujú si iné ciele.