Banky sa pripravujú na na možnosť návratu ku gréckej drachme

11.5.2012

LONDÝN 11. mája (WEBNOVINY) – Banky sa v tichosti pripravujú na začiatok obchodovania s novou gréckou menou.

Niektoré banky zo svojich systémov nikdy drachmu nevymazali po tom, ako Grécko pred viac ako desaťročím prijalo euro a budú pripravené na rýchlu zmenu, ak dlhové problémy donútia krajinu opätovne zaviesť národné bankovky a mince.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu, po ktorom sa zrodili také meny ako estónska koruna a kazašský tenge, až po zavedenie eura, majú banky dostatok praxe na prípravu svojich systémov, aby sa vyrovnali so zmenou. Plánovanie v úzadí prebieha odvtedy, ako v roku 2009 v Grécku vypukla európska dlhová kríza, povedal Hartmut Grossman z firmy ICS Risk Advisors, ktorá pracuje pre banky na Wall Street.

„Veľa podnikov, hlavne v Európe ale tiež tu, to skúmajú dlhý čas,“ povedal Grossman. EÚ hovorí, že si želá, aby Grécko zostalo v menovej únii, a prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Gréci si chcú euro ponechať.

V nedeľu však dali hlasy stranám, ktoré odmietajú núdzovú pomoc zo strany EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF), čo budúcnosť Grécka v eurozóne opäť spochybňuje. Pre samotné Grécko by to určite nebol problém. Centrálna banka krajiny má nástroje na tlačenie bankoviek a razenie mincí, pričom eurobankovky tlačí, odkedy v roku 2001 do menovej únie vstúpila.