Banky v eurozóne si požičali od centrálnej banky 530 miliárd

29.2.2012

FRANKFURT 29. februára (WEBNOVINY) – Komerčné banky v eurozóne si v stredu požičali od Európskej centrálnej banky (ECB) 530 mld. eur.

Druhú ponuku lacných trojročných úverov využilo 800 bánk, informovala agentúra Reuters.

Prísun dodatočnej likvidity na trhy patrí medzi kľúčové nástroje, pomocou ktorých sa inštitúcia snaží zmierniť dopady dlhovej krízy v menovej únii. V prvom decembrovom kole si banky vzali úvery za 489 mld. eur.

Lacné úvery od začiatku roka prispeli k zníženiu nákladov na refinancovanie verejného dlhu Talianska a Španielska, keďže niektoré banky využili nové peniaze na kúpu dlhopisov týchto krajín.

Dodatočná likvidita má tiež podporiť dostupnosť úverov pre firmy a spotrebiteľov. Napätie na trhu úverov by totiž mohlo oslabiť ekonomiku eurozóny, ktorá vo štvrtom kvartáli minulého roka klesla o 0,3 %.

Eurozóna sa môže čoskoro zotaviť

Eurozóna by mohla čoskoro zaznamenať zotavenie ekonomiky. V stredajšom vydaní denníka Times to uviedol člen rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) a šéf rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny.

Podľa jeho slov prevláda v regióne optimizmus, pretože sa podarilo dosiahnuť pokrok vo vývoji talianskeho vládneho dlhu a pozitívne sú aj mesačné ekonomické ukazovatele. „Z pohľadu dopytu vidíme zlepšenie vo väčšine Európy,“ povedal Nowotny.

Nowotny taktiež uviedol, že prvé kolo poskytovania lacných trojročných úverov od ECB bolo úspešné a rovnaký výsledok očakáva aj od druhého. Varuje však, že to automaticky neznamená, že by sa malo uskutočniť aj tretie. ECB plánuje v druhom kole poskytnúť bankovému systému v eurozóne prostriedky v objeme približne pol bilióna eur.