Barack Obama chce šéfa Fed-u, ktorý dokáže ustúpiť nabok

WASHINGTON 28. júla (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama zúžil výber pri hľadaní budúceho šéfa americkej centrálnej banky (Fed) na „niekoľko mimoriadnych kandidátov“ a rozhodnutie oznámi počas najbližších niekoľkých mesiacov. Informoval o tom počas víkendu denník New York Times (NYT).

V rozhovore pre denník Obama uviedol, že na poste šéfa Federálneho rezervného systému chce človeka, ktorý sa zameria na podporu hospodárskeho rastu s cieľom zlepšiť životné podmienky bežných Američanov.

„Chcem šéfa Fed-u, ktorý dokáže ustúpiť nabok, pozrieť na to objektívne a povedať – poďme zabezpečiť, aby ekonomika rástla,“ spresnil prezident.

Za najvážnejších kandidátov sa podľa NYT považujú bývalý minister financií a Obamov poradca Lawrence Summers a súčasná viceguvernérka Fed-u Janet Yellenová.

Funkčné obdobie Bena Bernankeho, ktorý prevzal vedenie Fed-u v roku 2006, končí 31. januára 2014. Podľa agentúry Reuters sa všeobecne očakáva, že o výkon mandátu v treťom štvorročnom období už nebude mať záujem. Americká centrálna banka zohráva dôležitú úlohu pri riadení najväčšej svetovej ekonomiky a po nástupe nedávnej globálne krízy získala nové právomoci v oblasti dohľadu nad finančnými trhmi. Podľa predstaviteľa Bieleho domu, ktorého citovala agentúra AP, Obama rozhodnutie o Bernankeho nástupcovi pravdepodobne neoznámi skôr ako na jeseň tohto roku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...