Barack Obama ide bojovať s daňovými únikmi

WASHINGTON 4. februára (WEBNOVINY) – Spojené štáty americké budú potrebovať vyšší príjem z daní, aby bolo možné znížiť štátny deficit.

Vyhlásil to v pondelok v televíznom interview prezident Barack Obama a dodal, že sa bude snažiť zbaviť daňový systém dier, cez ktoré z neho unikajú peniaze. „Neexistujú pochybnosti o tom, že na to, aby sme dokázali znížiť deficit nášho rozpočtu, potrebujeme vyšší príjem a výdavkové škrty na správnych miestach. A dokážeme to urobiť postupne, aby to nemalo priveľký dopad. Nemyslím si však, že by to malo byť cestou zvyšovania daňových sadzieb,“ vyhlásil prezident.

Škrty by podľa neho mali obmedziť plytvanie na strane vlády a priniesť reformu nákladného zdravotného poistenia, opatrenia by mali zahŕňať aj zaplátanie dier v daňových predpisoch.

Obama naznačil, že bude chcieť zrušiť daňové výhody, ktoré sa nevzťahujú na všetkých Američanov. „Chceme zaistiť, aby celý systém bol férový, transparentný a aby sme deficit znižovali spôsobom, ktorý nebrzdí rast,“ povedal prezident. Voľby pritom vyhral z veľkej časti vďaka sľubu, že zvýši dane pre bohatých, čo aj v rámci balíčka na zabránenie „fiškálnemu útesu“ začiatkom roka dosiahol.

Nečakané zmenšenie ekonomiky USA v poslednom kvartáli roka 2012 prezident pripísal dramatickému zníženiu výdavkov vo svetle hrozby „útesu“, a to napriek silnému výrobnému sektoru a zlepšujúcemu sa trhu s nehnuteľnosťami na bývanie. „Washington nemôže neustále pracovať v tieni hroziacej krízy. Zastavuje to spotrebu a robí starosti obchodu,“ komentoval Obama. „Rozpočtové problémy dokážeme vyriešiť zodpovedne, vyrovnaným prístupom, s ktorým súhlasí väčšina ľudí. Ak to urobíme, nevidím dôvod, prečo by sme v roku 2013 nemali vidieť silný rast americkej ekonomiky,“ dodal.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...