Barack Obama podpíše zvýšenie dlhového stropu USA

17.10.2013

WASHINGTON 17. októbra (WEBNOVINY) – Prezident USA Barack Obama podpíše zvýšenie dlhového stropu, ktoré v stredu odhlasovali obe komory amerického parlamentu.

Oznámil to Biely dom po tom, ako návrh schválila aj Snemovňa reprezentantov. Štátni zamestnanci, ktorí sú od 1. októbra na nútených dovolenkách, sa tak od štvrtka budú môcť vrátiť do práce.

Poslanci tak oddialili problém do budúceho roka, keď vláde budú na prevádzku krajiny stačiť peniaze do 15. januára a dlhový strop do 7. februára.

Prezident Obama vyjadril nádej, že nabudúce sa problém nebude riešiť v hodine dvanástej. „Musíme si odvyknúť od vlády krízou,“ povedal prezident.

Senátor John McCain, ktorého kolegovia-republikáni spustili krízu svojimi požiadavkami na zmenu reformy zdravotného poistenia, označil stredajšiu dohodu politikov za „koniec mučivej odysey“. „Je to jedna z najzahanbujúcejších kapitol, aké som kedy videl počas rokov, čo som strávil v Senáte,“ vyhlásil McCain.

Zároveň varoval republikánov, aby nespájali svoje požiadavky s dlhovým stropom alebo výdavkami vlády. Prieskumy verejnej mienky totiž ukázali, že podpora voličov republikánom klesla.

Hoci dlhový strop postačí na požičiavanie si do 7. februára, ministerstvo financií bude mať nástroje, ako si predĺžiť možnosti požičiavania aj po tomto dátume. Stredajšia dohoda poslancov tiež obsahuje vytvorenie parlamentnej komisie, ktorá má prísť s opatreniami, ako zredukovať deficit rozpočtu v dlhodobom horizonte.

Dohodu o navýšení dlhového stropu a odblokovaní federálnej vlády v stredu dosiahli lídri demokratov a republikánov v americkom Senáte.

Za dohodnuté opatrenia hlasovalo 81 poslancov, proti bolo 18 zákonodarcov. Návrh teraz smeruje do Snemovne reprezentantov.

Rokovania viedol vodca demokratickej väčšiny v Senáte Harry Reid s lídrom republikánov v hornej komore Kongresu Mitchom McConnellom, ktorí o dohode informovali.

Spory o rozpočet a vládny dlh v USA spôsobili, že federálna vláda fungovala druhý týždeň v obmedzenom režime a státisíce štátnych zamestnancov čerpali neplatenú dovolenku.