Barroso schladil Škótov, do Únie sa nedostanú

16.2.2014

LONDÝN 16. februára (WEBNOVINY) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v nedeľu vyjadril veľké pochybnosti o prípadnom vstupe novovytvorenej nezávislej krajiny do EÚ.

Šéf výkonného orgánu EÚ sa takto vyjadril v odkaze na snahy Škótska osamostatniť sa od Veľkej Británie. Podľa portugalského expremiéra bude musieť nová krajina oddelená od existujúceho štátneho útvaru požiadať o členstvo v bloku a následne s tým budú musieť súhlasiť všetky členské krajiny.

Londýn pritom nedávno varoval Edinburgh, že britskú libru nebude môcť používať, čím dal jasne najavo svoj odmietavý postoj v tejto veci. Ako povedal Barroso, „myslím si, že to bude extrémne náročné, ak nie nemožné“.

Všeľudové hlasovanie o nezávislosti Škótska od Británia je naplánované na september. Najnovšie prieskumy verejnej mienky naznačujú, že odtrhnutie podporuje asi 38 percent Škótov, 47 percent je proti samostatnosti. Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.

Obdobné chúťky ako Škótsko má aj španielsky autonómny región Katalánsko, čo vládu v Madride poburuje.