Berlín sa s Parížom nezhodol v otázke kontroly rozpočtov

18.10.2012

BERLÍN/BRUSEL 18. októbra (WEBNOVINY) – Nemecko a Francúzsko pred štvrtkovým summitom lídrov EÚ vyslovili rozdielne názory na otázku väčšej kontroly národných rozpočtov zo strany únie a na otázku spoločného bankového dohľadu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vyslovila za právomoc Európskej komisie (EK) vetovať národné rozpočty, ktoré porušujú pravidlá EÚ, ale francúzsky prezident Francois Hollande povedal, že táto téma nie je na programe summitu a prioritou je smerovanie k bankovej únii.

„Urobili sme pekný pokrok v oblasti posilnenia rozpočtovej disciplíny prostredníctvom fiškálneho paktu. Zastávame však názor a hovorím za celú nemeckú vládu, že by sme mohli postúpiť o krok ďalej, ak by sme dali Európe skutočné práva intervenovať v oblasti národných rozpočtov,“ povedala Merkelová.

V prejave v parlamente v Berlíne niekoľko hodín pred summitom sa Merkelová snažila o spomalenie tempa vytvárania spoločného európskeho bankového dohľadu a vyhlásila, že kvalita je dôležitejšia ako rýchlosť. Hollande však novinárom povedal, že témou summitu nie je fiškálna únia ale banková únia.

„Takže jediné rozhodnutie, ktoré sa prijme, je vytvoriť bankovú úniu do konca roka a hlavne bankový dohľad,“ konštatoval. Očakáva sa, že Merkelová a Hollande budú mať samostatné stretnutie pred riadnym začiatkom summitu, čo im poskytne príležitosť, aby prediskutovali svoje rozdielne názory.

Podľa slov Merkelovej by návrh nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho na vytvorenie eurokomisára pre európsku menu bol možnou cestou vpred. Túto myšlienku podporil aj člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen.