Berlín víta Draghiho vyjadrenie o zákaze úverovania ESM

3.8.2012

BERLÍN 3. augusta (WEBNOVINY) – Nemecký minister hospodárstva a vicekancelár Philipp Rösler privítal vyjadrenie prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho, že európska legislatíva inštitúcii zakazuje priamo úverovať nový krízový fond eurozóny (ESM).

Vydanie bankovej licencie Európskemu mechanizmu pre stabilitu podporuje viacero európskych krajín vrátane Francúzska a Talianska. Trvalý euroval by mal na boj s dlhovou krízou takmer neobmedzený prístup k pôžičkám od ECB.

Bankovú licenciu v prospech ESM naopak dlhodobo odmieta najväčšia európska ekonomika a hlavný prispievateľ do krízových fondov – Nemecko.

„Monetárna politika nemôže nahrádzať vlastné úsilie krajín vo finančnej a hospodárskej politike a z tohto dôvodu nemôže ponúknuť udržateľné riešenie kríz,“ povedal Rösler.

„Z tohto dôvodu bolo dôležité, že Mario Draghi potvrdil pozíciu nemeckej vlády, že refinancovanie fondu ESM prostredníctvom ECB z pohľadu ECB nie je možné,“ dodal minister a predseda Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá je menším partnerom vo vládnej koalícii nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Vláda v Berlíne opakovane tvrdí, že pôžičkami pre euroval by ECB v rozpore s európskou legislatívou financovala štátne dlhy a vysoko zadlžené krajiny ako Taliansko a Španielsko by stratili motiváciu k hospodárskym reformám a posilňovaniu konkurencieschopnosti.