Berlín vylučuje reštrukturalizáciu dlhu Grécka

29.10.2012

BERLÍN 29. októbra (WEBNOVINY) – Druhá reštrukturalizácia gréckeho dlhu je v čase rokovaní o novej pomoci Grécku neprípustná.

Vyhlásil to v pondelok hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s tým, že takýto krok by odporoval nemeckej legislatíve. „Nemecký zákon o rozpočte v článku 39 stanovuje, že úvery možno poskytnúť iba vtedy, keď sa považuje za nepravdepodobné, že nastane platobná neschopnosť,“ uviedol Steffen Seibert.

„Takýmto krokom by sme si zviazali ruky a určite by to nebolo v záujme Grécka,“ povedal hovorca v odpovedi na otázku o možnom odpustení ďalšej časti gréckeho dlhu s cieľom zabezpečiť zotrvanie Atén v eurozóne.

Popredné nemecké ekonomické inštitúty tento mesiac uviedli, že Grécko sa nepodarí zachrániť bez ďalšej reštrukturalizácie dlhu. Vláda v Berlíne však tvrdí, že Atény podľa neho musia vystupňovať úsilie o zníženie dlhu a posilnenie konkurencieschopnosti.

Na reštrukturalizáciu pohľadávok voči Grécku vyzýva aj Medzinárodný menový fond (MMF). Oficiálni veritelia by sa podľa fondu mohli inšpirovať dohodou zo začiatku tohto roka, na základe ktorej súkromní veritelia odpustili Aténam časť dlhu.