Berlín vyzýva Grécko na pokračovanie reforiem

7.5.2012

BERLÍN 7. mája (WEBNOVINY) – Grécko musí pokračovať v reformách, ku ktorým sa zaviazalo v rámci dohôd s medzinárodnými veriteľmi.

Vyhlásil to v pondelok hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej po tom, čo politické strany, ktoré v Grécku podporovali spoluprácu s veriteľskými inštitúciami, stratili parlamentnú väčšinu. „Dohody sa musia dodržiavať. Pre Grécko predstavujú najlepšiu cestu vpred,“ povedal Steffen Seibert na pravidelnej tlačovej konferencii.

Grécka konzervatívna Nová demokracia (ND) aj Panhelénske socialistické hnutie (PASOK) utrpeli v nedeľňajších parlamentných voľbách porážku, keď dokopy získali len niečo viac ako tretinu z celkového počtu odovzdaných hlasov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov po spočítaní 99 percent hlasov.

Obe strany sú pritom zárukou toho, že zadlžená krajina bude aj naďalej dodržiavať prísnu rozpočtovú disciplínu, ktorá je hlavnou podmienkou čerpania záchranných úverov z Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.

Grécko sa vyhlo bankrotu vďaka druhému programu finančnej pomoci, ktorý Aténam poskytli Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF). Prvý balík pomoci v sume 110 mld. eur Grécko získalo už v roku 2010, druhý program v objeme 130 mld. eur EÚ a MMF krajine schválili v tomto roku. Podmienkou čerpania zahraničných núdzových úverov sú však rozsiahle úsporné opatrenia, vrátane zníženia miezd a dôchodkov a zvýšenia daní.