Bez reforiem nebude ECB nakupovať dlhopisy, tvrdí Rösler

BERLÍN 16. augustov (WEBNOVINY) – Ak má Európska centrálna banka (ECB) skupovať dlhopisy problémových štátov eurozóny, akými sú Španielsko a Taliansko, musia sa tieto krajiny jasne zaviazať k štrukturálnym reformám a rozpočtovej disciplíne.

Vyhlásil to v stredu nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler v rozhovore pre agentúru Reuters.

Rösler, ktorý je zároveň predsedom menšej Slobodnej demokratickej strany (FDP) vo vládnej koalícii kancelárky Angely Merkelovej, ďalej uviedol, že nemožno dopustiť, aby euro padlo pre nedostatok reformného úsilia krajín v centre dlhovej krízy.

„Draghi (prezident ECB, pozn. red.) sám zdôraznil, že nákupy dlhopisov nemôžu nahradiť štrukturálne reformy a rozpočtovú disciplínu. Berieme ho za slovo. To je tá správna cesta, po ktorej treba ísť,“ zdôraznil Rösler.

Šéf ECB začiatkom tohto mesiaca naznačil, že centrálna banka môže začať nakupovať vládne dlhopisy Španielska a Talianska s cieľom znížiť vysoké náklady na obsluhu ich verejných dlhov.

Dodal však, že prípadnej intervencii ECB musí predchádzať žiadosť krajín o pomoc zo záchranných fondov eurozóny, ktorá svoje záchranné programy podmieňuje úspornými opatreniami a reformami.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...