Biely dom súhlasí s dočasným zvýšením úverového stropu

Ilustračné foto SITA/APWASHINGTON 23. januára (WEBNOVINY) – Americký Kongres sa pripravuje na hlasovanie o dočasnom zvýšení úverového limitu krajiny a prezident Obama takéto opatrenie akceptuje.

Informovala o tom v stredu agentúra Reuters. Návrh na „odklad“ úverového stropu, ktorý by umožnil americkej vláde požičiavať si ďalšie peniaze ešte štyri mesiace, prešiel čítaním v Kongrese bez úprav a horná komora parlamentu o ňom bude hlasovať v stredu.

Podľa zdrojov z Republikánskej strany sa očakáva „takmer jednohlasná podpora“ návrhu, schvaľujú ho aj demokrati. Prezident Barack Obama tiež „nebude stáť v ceste návrhu zákona“, vyhlásil v reakcii jeho hovorca Jay Carney.

Vláda aj niektorí členovia Demokratickej strany síce v utorok naznačili, že by preferovali dlhodobé riešenie, Biely dom však privítal pokrok v citlivej otázke úverového stropu.

Neistá odpoveď na ňu a riziko prípadnej platobnej neschopnosti USA spôsobené vlastnými politikmi už niekoľko týždňov zneisťuje finančné trhy. Krajina sa totiž už blíži k maximálnemu úverovému limitu stanovenému v roku 2012 na 16,4 bil. USD a dosiahla by ho pravdepodobne niekedy v polovici februára alebo začiatkom marca. Schválenie posunutia tohto limitu by teda riziko nesplácania štátnych dlhov odsunulo aspoň dočasne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...