Biely dom znížil odhad ekonomického rastu USA

WASHINGTON 9. júla (WEBNOVINY) – Biely dom v pondelok znížil odhad hospodárskeho rastu USA na roky 2013 a 2014 s odvolaním sa na „silný protivietor“ spôsobený úspornými opatreniami v Európe a spomalením v Číne, ako aj širokými domácimi rozpočtovými škrtmi.

Hrubý domáci produkt krajiny by tento rok mal narásť o 2,0 % a v budúcom roku o 3,1 %, píše sa v správe úradu amerického prezidenta, ktorý ešte v apríli predpokladal rast na úrovni 2,3 %, resp. 3,2 %.

Vysoká naopak ostáva miera nezamestnanosti, ktorá síce za posledných šesť mesiacov mierne klesla, stále sa však drží okolo úrovne 7,5 %.

Vláda prezidenta Obamu to zdôvodňuje pretrvávajúcim dopadom najhoršej recesie v krajine od prvej polovice minulého storočia. Biely dom v správe zároveň znížil svoj odhad fiškálneho deficitu za rok 2013 o takmer 22 % na 759 mld. USD, čiže 4,7 % HDP.

Práve na znižovanie deficitu a škrtanie vládnych výdavkov sa zameriavajú opoziční republikáni pri vyjednávaní o rozpočte na nasledujúci rok, ktoré bude vrcholiť v auguste. Prezidentov návrh financovania štátu je však skôr postavený na podpore zamestnanosti, čiastočne financovanej zvýšením daní pre bohaté vrstvy obyvateľstva. Obamov rozpočet podľa pondelňajšej správy „dosahuje hlavný cieľ fiškálnej udržateľnosti tým, že postupne znižuje mieru federálneho dlhu ako podielu hospodárskeho výsledku štátu,“ komentovala šéfka Bieleho domu pre rozpočet Sylvia Mathewsová Burwellová. Napriek tomu sa neočakáva, že Kongres prezidentov rozpočet tento rok schváli.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...