Biznisu idú radiť, Malatinského rezort chystá zlepšováky

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Minister hospodárstva Tomáš Malatinský sľubuje v tomto roku zlepšenie podnikateľského prostredia.

„V roku 2013 sa sústredíme na posúdenie legislatívy s cieľom znížiť administratívne zaťaženie podnikateľov,“ povedal v novoročnom príhovore Malatinský. Podpora podnikateľského prostredia bude v novom roku podľa neho patriť medzi hlavné priority.

Rezort pod jeho vedením chce pomôcť aj malým a stredným podnikateľom. „Účinné poradenstvo a podpora financovania mikropodnikov, živnostníkov a začínajúcich podnikov bude prioritou roka 2013,“ dodal minister. Ministerstvo podľa neho už pracuje na stratégii rozvoja malého a stredného podnikania.

Zlepšovať chceli aj v minulosti

V spolupráci s ministerstvom školstva chce rezort hospodárstva pripraviť v tomto roku odvetvovú koncepciu odborného vzdelávania. „Cieľom je zosúladiť odborné vzdelávania s potrebami praxe a požiadavkami trhu práce,“ doplnil Malatinský.

Zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku chcelo viacero predchodcov ministra Malatinského. Jeho predchodca Juraj Miškov pripravil aj rozsiahly program na zlepšenie podnikateľského prostredia pod názvom Singapur. Ten obsahoval vyše sto opatrení.

Miškov očakával, že implementáciou jednotlivých opatrení sa mohla znížiť administratívna záťaž podnikateľov o viac ako 100 mil. eur ročne. Pre minuloročné predčasné parlamentné voľby sa však z projektu podarilo realizovať asi iba tretina opatrení. Miškov pritom pripravil aj projekt Singapur 2.0, ktorý obsahoval ďalších vyše dvestodvadsať opatrení.

Podnikatelia hovoria o horšom podnikaní

Podľa ostatných hodnotení Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) sa podnikateľské prostredie na Slovensku zhoršuje.

Podnikatelia negatívne vlani hodnotili najmä zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia a zmeny v Zákonníku práce. Dlhodobo sú podnikatelia nespokojní aj s vymožiteľnosťou práva.

Podľa podnikateľov sa v treťom štvrťroku minulého roka zlepšila informačná otvorenosť firiem, ich vzťah k životnému prostrediu, vystupovanie voči obchodným partnerom, systém riadenia a manažment ľudských zdrojov, úroveň technológií a kvalita produkcie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...