BOJ zlepšila hodnotenie japonskej ekonomiky

TOKIO 11. júna (WEBNOVINY) – Japonská centrálna banka (BOJ) v utorok rozhodla, že zotrvá pri súčasnej menovej politike.

Banka zároveň zvýšila svoje hodnotenie domácej ekonomiky, a to napriek tomu, že japonské hospodárstvo v uplynulých dňoch čelilo trhovým turbulenciám.

„Japonská ekonomika naberá na obrátkach,“ píše sa v stanovisku BOJ s tým, že zvýšená volatilita na finančných trhoch zatiaľ hospodárstvu krajiny zásadne neublížila. Banka tak upravila svoj pohľad v porovnaní s uplynulým mesiacom, kedy jej predstavitelia konštatovali, že ekonomika sa začína prebúdzať.

Členovia menovej komisie banky tiež jednohlasne schválili zachovanie tempa zväčšovania japonskej menovej základne v objeme 60 až 70 bil. JPY ročne.

BOJ začiatkom apríla predstavila najintenzívnejšie ekonomické stimuly na svete a zaviazala sa, že do dvoch rokov zdvojnásobí objem peňazí v japonskej ekonomike prostredníctvom nákupov vládnych dlhopisov a rizikových aktív. Zároveň tak zmenila zameranie svojej politiky zo základnej úrokovej sadzby na menovú základňu.

Jeden z členov menovej komisie BOJ na ostatnom zasadnutí navrhol, aby banka zmenila svoj cieľ dosiahnuť do dvoch rokov infláciu na úrovni 2 % na strednodobý alebo dlhodobý cieľ a zaviazala sa na najbližšie dva roky k agresívnemu uvoľňovaniu, jeho návrh však BOJ zamietla.

(1 EUR = 130,47 JPY)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...