BP tvrdí, že haváriu v Mexickom zálive nezapríčinila sama

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Za haváriu ropného vrtu v Mexickom zálive z roku 2010 nie je zodpovedná iba britská ropná spoločnosť BP, vyhlásil predstaviteľ jej vedenia Lamar McKay na súdnom pojednávaní v americkom meste New Orleans.

Prevádzkovateľ ropnej plošiny, firma Transocean, a subdodávateľská spoločnosť Halliburton, musia tiež znášať časť viny za výbuch a následný únik ropy, povedal McKay. Informovala o tom internetová stránka bbc.co.uk.

Hoci v čase explózie vrtu Macondo ropu z dna Mexického zálivu ťažila BP, vlastníkom ropnej plošiny Deepwater Horizon bola firma Transocean a cement na utesnenie vrtu poskytla spoločnosť Halliburton.

„Domnievam sa, že je spoločnou zodpovednosťou zvládnuť bezpečnosť a riziká,“ povedal McKay na súde, ktorý má určiť zodpovednosť za haváriu.

Spoločnosti BP by mohla hroziť veľká pokuta napriek tomu, že vlani súhlasila so zaplatením 4,5 mld. USD na urovnanie obvinení z trestných činov. Ak by verdikt súdu bol pre BP nepriaznivý, mohla by dostať najväčšiu pokutu v histórii, a to až do sumy 17,6 mld. USD. BP už zaplatila 7,8 mld. USD, aby odškodnila postihnutých ľudí a firmy. Súdne pojednávanie by mohlo trvať mesiace, ale riziká sú pre BP také veľké, že sa podľa analytikov pravdepodobne bude snažiť o dohodu.

Druhá časť súdneho pojednávania, ktorá sa má začať na jeseň, sa bude snažiť o zistenie rozsahu úniku ropy, čo potom určí veľkosť pokuty zo strany USA. Americké ministerstvo spravodlivosti má v úmysle ukázať, že BP sa dopustila hrubej nedbanlivosti, čo by pokutu posunulo na maximálnu úroveň približne 17,6 mld. USD.

Spoločnosť BP, ktorá bola najväčšou ropnou firmou na svete, spadla medzi ropnými gigantmi na štvrtú priečku po tom, ako predala majetok za miliardy dolárov, aby si odložila peniaze na pokrytie zodpovednosti vyplývajúcej z havárie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...