Bratislava môže mať opäť pravidelnú leteckú linku do Popradu

17.11.2013

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Medzi Bratislavou a Popradom by sa mohlo opäť obnoviť letecké spojenie. Minister dopravy Ján Počiatek tvrdí, že sa plánuje otvorenie pravidelnej a stabilnej linky medzi oboma mestami, nepovedal však, kedy, ani kto by ju mal prevádzkovať.

„Aj v tomto prípade stále prebiehajú rokovania,“ uviedol pre agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa s tým, že pre ďalšie informácie sa treba obrátiť na bratislavské letisko. „Letisková spoločnosť sa nebude vyjadrovať k prebiehajúcim rokovaniam,“ odpovedala neskôr hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

Nízka obsadenosť letov

Pravidelnú leteckú linku na trase Bratislava – Poprad – Tatry naposledy prevádzkovali domáce aerolínie Danube Wings. Letecké spojenie medzi hlavným mestom a Vysokými Tatrami obnovil uvedený dopravca po šiestich rokoch koncom marca 2009. S prevádzkovaním linky pre veľmi nízku obsadenosť letov však prestal už po jeden a pol roku, začiatkom augusta 2010. Prepravca zabezpečoval na trase lety päťkrát týždenne turbovrtuľovým lietadlom ATR 72. Popradské letisko tak vtedy po predošlom zrušení pravidelných letov do Londýna prišlo o posledné pravidelné letecké spojenie.

Z najvyššie položeného letiska pre dopravné lietadlá na krátke a stredné trate v strednej Európe (718 metrov nad morom) ani momentálne nelietajú žiadne pravidelné linky. „Zavedenie nových pravidelných liniek je predmetom rokovania s potenciálnymi dopravcami,“ uviedol Kóňa. „Letisko Poprad – Tatry sa v súčasnosti pripravuje na zimnú charterovú sezónu,“ dodal hovorca ministerstva dopravy v spojitosti s už tradičnými charterovými letmi s turistami z Ukrajiny a Ruska na prelome rokov.

Chcú celoročné lety

Poľská regionálna letecká spoločnosť Eurolot má v spolupráci s poľskou cestovnou kanceláriou Rainbow tour prevádzkovať charterové lety z Gdanska a Varšavy do Popradu od 18. januára do 15. marca budúceho roka každú sobotu. Využívať ich majú najmä poľskí cestujúci a turisti. Eurolot začal prevádzkovať pravidelné linky z Gdanska a Varšavy do Popradu v decembri 2011, ale v závere minulého roka ich zrušil pre znížený záujem cestujúcich v mimosezónnom období. „Záujmom Letiska Poprad – Tatry, ale aj Letiskovej spoločnosti Žilina je však zavedenie pravidelných leteckých spojení počas celého roka, preto s poľským prepravcom Eurolot naďalej prebiehajú rokovania,“ dodal Kóňa.

Pravidelnú linku medzi Popradom a Londýnom v minulosti prevádzkovali Sky Europe Airlines, ktoré neskôr skrachovali, a Danube Wings. České aerolínie spájali Poprad s Prahou a Danube Wings s Bratislavou. Poprad mal počas letnej sezóny nepravidelné letecké spojenia s tureckou Antalyou a bulharským Burgasom, charterové lety prevádzkovali aerolínie Travel Service a Bulgarian Air Charter.