Bratislava nedostane dane od vodičov, ponechá si ich župa

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Hlavné mesto nedostane od Bratislavského samosprávneho kraja viac peňazí na opravu ciest, ako to predpokladala novela zákona o miestnych daniach poslanca za SaS Juraja Miškova.

Parlament v utorok jeho návrh zamietol.

Miškov navrhoval, aby z výnosu z dane od majiteľov áut išlo kraju 80 percent sumy a Bratislave 20 percent.

Tento pomer podľa Miškova zodpovedal pomeru kilometrov ciest, ktoré má v správe kraj a mesto. Podľa neho sa kraj stará približne o 400 km ciest a mesto spravuje približne 100 kilometrov ciest.

Parlament neschválil ani novelu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy. Poslanec za SaS ňou chcel kompenzovať výpadok príjmov kraja z cestnej dane, bratislavská župa mala dostať viac na dani od fyzických osôb.

Poslanec za SDKÚ-DS a bratislavský župan Pavol Frešo s návrhmi súhlasil, pre Bratislavský kraj boli fiškálne neutrálne. Frešo zároveň zdôraznil, že aj keď má kraj s hlavným mestom oproti iným regiónom v správe relatívne menej km ciest, ide o komunikácie, ktoré sú enormne vyťažené, a aj ich údržba je finančne náročnejšia ako pri cestách, po ktorých jazdí neporovnateľne menej automobilov.

Na opravy ciest na celom Slovensku, ktoré sú v rukách samosprávy, chýba podľa Freša asi miliarda eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...