Bratislava patrí k najbohatším regiónom v únii

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – K regiónom, v ktorých je hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa kúpnej sily najvyšší v rámci Európskej únie, patrí Bratislava (176 % priemeru EÚ).

Západné, stredné a východné Slovensko však patria k najchudobnejším regiónom s HDP na obyvateľa na úrovni 68 %, 59 % a 49 % priemeru EÚ. Vyplýva to z informácii, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najbohatším regiónom je Vnútorný Londýn, kde je HDP na obyvateľa na úrovni 328 % priemeru EÚ. Najchudobnejší je bulharský región Severozapaden (26 % priemeru EÚ).

K najbohatším regiónom patria: Vnútorný Londýn (328 %), Luxembursko (266 %), Brusel (223 %), Hamburg (203 %), francúzsky región Île de France a holandský Groningen (zhodne 180 %), Bratislava (176 %), Praha (172 %), Štokholm (168 %) a Viedeň (165 %).

Najchudobnejšie regióny sú v Bulharsku a Rumunsku, a to bulharské regióny Severozapaden (26 % priemeru EÚ), Severen centralen (29 %), rumunský región Nord-Est (29 %) a bulharský Južen centralen (30 %).

Medzi 68 regiónmi, v ktorých je HDP na obyvateľa nižší ako 75 % priemeru EÚ, patrí 15 regiónov v Poľsku, po sedem v ČR, Grécku a Rumunsku, šesť v Maďarsku, po päť v Bulharsku a Taliansku, tri vo Francúzsku, pričom sú to zámorské územia, rovnako po tri v Portugalsku a na Slovensku (západné, stredné a východné Slovensko), dva vo Veľkej Británii, po jednom v Španielsku a Slovinsku a tiež Estónsko, Lotyšsko a Litva.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...