Bratislava sa priblížila k Amazonu, Brno sa otočilo chrbtom

BRNO 14. februára (WEBNOVINY) – Obria investícia zásielkovej firmy Amazon v Českej republike sa komplikuje. Pražský sklad síce obecné zastupiteľstvo Dobrovízu vo štvrtok odobrilo podpísaním memoranda a zmluvy s Američanmi, ale miestne občianske zastupiteľstvo sa proti rozhodnutiu okamžite odvolalo.

Situácia okolo druhého skladu v Brne je ešte jasnejšia. Mesto v piatok odmietlo návrh zmluvy s developerom, firmou CTP, o predaji pozemkov pre Amazon v priemyselnej zóne Černovická terasa na juhu moravskej metropoly. Rovnaký postoj zaujalo aj k výstavbe diaľničného zjazdu k zamýšľanému projektu, ktorý má priniesť tisícpäťsto priamych pracovných miest a ďalšie tisícky v nadväzujúcich službách.

Odporúčame aj:

Amazon dá Bratislave tisícky pracovných miest, ak zlyhá Brno

Toto rozhodnutie fakticky znamená zmarenie plánu Amazonu na brnenský sklad, píše portál e15.cz.

O situáciu sa okamžite začal zaujímať český minister priemyslu Ján Mládek, keďže investícia môže reálne skončiť na Slovensku. Developer aj investor sa vyjadrili, že zvažujú alternatívne pozemky pri Bratislave. V hre môžu byť údajne aj Malacky.

Brnenskí radniční navrhli, že pozemok v meste, kde treba vybudovať diaľničný zjazd ku skladu, developerovi prenajmú. Ten toto riešenie odmietol s tým, že banky by projekt nefinancovali, keďže pozemky musia byť v jeho vlastníctve. Amazonu teraz alternatívne ponúknu aj iné lokality v Česku, a to prevažne tie, kde je vysoká nezamestnanosť. Musia však spĺňať aj kritériá ako vynikajúca infraštruktúra a dostupnosť.

Spoločnosť Amazon sa rozhodla vybudovať v strednej Európe štyri distribučné sklady. Jeden stavia pri poľskej Poznani a ďalší pribudne pri Wroclawe. Prinesú práce šiestim tisícom Poliakov. Zvyšné dva sklady mali vyrásť v Českej republike – pri Prahe a v Brne. Kým pražský projekt s dvoma tisícami zamestnancov prešiel s „odretými“ ušami, brnenský sa môže presunúť do inej lokality, alebo dokonca do zahraničia. Investor sa vyjadril, že so spustením českých pobočiek ráta na jeseň, aby stihol budúcu vianočnú sezónu.

Česká spoločnosť CTP na Slovensku prevádzkuje priemyselné parky v Trenčíne, Žiline, Martine a Prešove. V Bratislave nepôsobí.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...