Bratislavčania dlžia päťnásobne viac ako ľudia z Prešova

18.10.2012

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Napriek tomu, že Slováci patria medzi najmenej zadlžené národy, ich dlhy z roka na rok narastajú. Slováci na konci vlaňajšieho roka dlhovali bankám 16,4 mld. eur, čo bolo desaťnásobne viac ako pred desiatimi rokmi.

Ako ďalej vyplýva z analýzy Poštovej banky, až 43-percentný podiel s objemom 7 mld. eur tvorili klienti z Bratislavského kraja.

Žiadnemu inému regiónu sa už ku koncu vlaňajšieho roka nepodarilo odhryznúť si z koláča ani 10 % a stav úverov pre obyvateľstvo tak ani v jednom kraji nepresiahol úroveň 1,6 mld. eur.ň

Úvery chcú najmä Nitrania

Bratislavčania už na začiatku milénia dlhovali bankám objemy porovnateľné so súčasnými stavmi úverov v ostatných regiónoch Slovenska. Za posledných desať rokov Bratislavský kraj zaznamenal päťnásobný nárast objemu úverov.

Najväčší úverový boom má však za sebou Nitriansky región, v ktorom v súčasnosti obyvatelia dlhujú bankám až 87-násobne viac ako v závere roka 2001. Napredoval aj Trenčiansky kraj so 42-násobným nárastom objemu úverov pre obyvateľov.

„Za veľa môže konkurenčný boj medzi bankami. Snaha byť bližšie ku klientovi núti banky vytvárať nové obchodné miesta aj v takých kútoch Slovenska, kde o zastúpení banky obyvatelia na konci minulého tisícročia mohli iba snívať,“ uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Kým obyvateľ Bratislavského kraja dlžil banke na konci roka 2011 v priemere 20 780 eur, tak v ostatných regiónoch išlo o sumy od 2 939 eur v Prešovskom kraji po 4 816 eur v Trnavskom kraji.

Nezamestnanosť mieša karty

Za priepastným rozdielom medzi Bratislavou a ostatnými regiónmi Slovenska stojí podľa Sadovskej niekoľko faktorov. Ceny bytov a domov v Bratislavskom kraji boli počas posledných desiatich rokoch v priemere o 100 % až 160 % vyššie ako kdekoľvek inde na Slovensku.

„Nasporiť si na nové bývanie z mesačného platu by tak pre mnohých Bratislavčanov nebolo behom na dlhú trať, ale priam maratónom,“ skonštatovala Sadovská.

Vo zvyšných regiónoch Slovenska, kde sú nehnuteľnosti lacnejšie a viacgeneračné bývanie častejšie, zase panuje vysoká miera nezamestnanosti a aj platy sú o desiatky percent nižšie ako v Bratislave.