Brazília chystá odvetu, niektoré štáty nechcú jej hovädzinu

BRAZÍLIA 4. januára (WEBNOVINY) – V dôsledku potvrdeného prípadu výskytu netypickej formy choroby šialených kráv (BSE) päť štátov sveta zakázalo dovoz hovädzieho mäsa z Brazílie. Informovala o tom brazílska ministerka zahraničného obchodu Tatiana Pazeresová.

Brazília, ktorá je v exporte hovädzieho mäsa svetovou jednotkou, však bude zvažovať odvetné akcie na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ak sa zákazy nezrušia, vyhlásila Pazeresová. Ako dodala, trvá na tom, že brazílske hovädzie je absolútne bezpečné.

O zákaze dovozu krajinu informovali Čína, Japonsko, Juhoafrická republika, Saudská Arábia a Jordánsko po tom, čo Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE) potvrdila, že skúmaná brazílska krava, ktorá uhynula v roku 2010, mala atypickú formu BSE. „Pre takéto rozhodnutia neexistuje žiaden základ v iných zdravotných parametroch a naša vláda analyzuje, aké kroky môže urobiť,“ vyhlásila ministerka.

Dodala, že zákaz dovozu ovplyvňuje približne 4,4 % celkového exportu hovädzieho mäsa z Brazílie. Jeho celkový objem v decembri 2012 podľa údajov zverejnených v stredu dosiahol 83 700 ton. Brazílske ministerstvo poľnohospodárstva chce teraz dať krajinám, ktoré zakázali dovoz brazílskeho hovädzieho, čas na jeho opätovné povolenie do marca. Potom chce podniknúť ďalšie kroky. „Odveta na pôde WTO je jednou z možností,“ potvrdila Pazeresová.

Brazília sa pustila do diplomatického boja za rozlišovanie „atypického BSE“, ktoré vzniká náhodnou genetickou mutáciou u starších kusov dobytka, od prípadov choroby šialených kráv, ktoré v 80. a 90. rokoch minulého storočia v Európe spôsobilo kontaminované krmivo. Samotné plemenné zviera, ktoré diplomatickú roztržku spôsobilo, uhynulo ako 13-ročné bez toho, aby sa u neho BSE, bovínna spongiformná encefalopatia prejavila.

Testy však ukázali prítomnosť proteínu, ktorý ju spôsobuje. Organizácia OIE so sídlom v Paríži síce diagnózu potvrdila, nezmenila však status Brazílie ako výrobcu hovädzieho mäsa so zanedbateľným rizikom choroby šialených kráv.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...