Británia presadzuje alternatívne financovanie malých firiem

LONDÝN 20. mája (WEBNOVINY) – Britské firmy by mali hľadať zdroje financovania aj mimo bankový sektor, vyhlásil v pondelok minister obchodu Vince Cable v snahe podporiť rast malých a stredne veľkých podnikov.

„Britské firmy nemôžu rásť, exportovať a inovovať bez riadneho prístupu k bankovým úverom. Pri hľadaní zdrojov financovania by sa však mali ohliadať aj po alternatívach. Vláda by rada videla posun štruktúry trhu smerom k nebankovým úverom,“ povedal Cable.

Veľká Británia, ktorá čelí minimálnemu rastu ekonomiky, sa na menšie spoločnosti obracia ako na veľký potenciálny zdroj hospodárskeho rastu a vláda preto zaviedla viacero reforiem, ktoré podporujú vznik tzv. „startupov“ a zjednodušujú expanziu existujúcim firmám.

Drobné a stredné podniky však trpia krízou financovania, keďže v dôsledku globálnej bankovej krízy sú mnohí tradiční poskytovatelia úverov oveľa opatrnejší.

Ministrove vyhlásenie prišlo v rovnakom čase, ako britská podnikateľská lobistická skupina Konfederácia britského priemyslu (CBI) predstavila svojho sprievodcu po alternatívnych zdrojoch financovania.

Poukázala v ňom na tradičné, ale málo používané možnosti, ako sú trhy s firemnými dlhopismi alebo súkromné ponuky akcií investorom. Podporila však aj inovatívnejšie prístupy, ako napríklad „crowdsourcing“, pri ktorom špecifické projekty môžu formou mikroinvestícií podporiť jednotlivci aj iné firmy.

Ak by sa stredne veľkým podnikom s veľkým potenciálom rastu podarilo získať prístup k alternatívnym zdrojom financovania, mohli by podľa CBI britskej ekonomike počas nasledujúcich siedmich rokov priniesť až 20 mld. GBP.

(1 EUR = 0,84475 GBP)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...