Británia prešetrí bankárov, či nemanipulovali aj s ropou

LONDÝN 16. júla (WEBNOVINY) – Motoristi možno zaplatili za benzín príliš vysokú sumu. Bankári a obchodníci sa totiž pravdepodobne pokúšali manipulovať s cenami ropy podobným spôsobom ako manipulovali s medzibankovou úrokovou sadzbou Libor.

Informoval o tom v pondelok britský The Telegraph. Politici a niektoré záujmové skupiny podľa internetového portálu vyzvali britskú vládu, aby vyšetrovanie manipulácie s úrokovou sadzbou Libor rozšírila aj o vyšetrovanie manipulácie s cenami ropy.

Obavy o spoľahlivosť cien ropy sa zvyšujú po tom, ako skupina najdôležitejších vyspelých a rozvíjajúcich sa krajín G20 vo svojej správe uviedla, že trh s ropou je otvorený „manipulácii a skresľovaniu“. Obchodníci bánk, ropných spoločností a hedžových fondov tak mali „motiváciu“ narušiť trh a pravdepodobne sa pokúsili uvádzať zlé ceny, informuje správa G20.

Vyšetrovatelia v USA, Európe a Japonsku prešetrujú viac ako tucet veľkých bánk pre podozrenie s manipuláciou londýnskej medzibankovej úrokovej sadzby Libor. Britská banka Barclays je jedinou bankou, ktorá prečin priznala a minulý týždeň súhlasila so zaplatením pokuty v sume vyše 450 mil. USD. Sadzba Libor sa používa na určovanie úrokov pre kontrakty po celom svete v hodnote biliónov USD.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...