Británia sa dostala z recesie, pomohla jej olympiáda

25.10.2012

LONDÝN 25. októbra (WEBNOVINY) – Britská ekonomika sa v treťom kvartáli dostala z recesie. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad krajiny (ONS), podľa ktorého ekonomika medzi júlom a septembrom rástla najrýchlejším medzikvartálnym tempom za päť rokov.

Britský hrubý domáci produkt (HDP) posilnil o 1 % po tom, čo sa v druhom štvrťroku o 0,4 % zmenšil. Na medziročnej báze ekonomika v treťom kvartáli stagnovala.

Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters prognózovali medzikvartálny rast o 0,6 %, v medziročnom porovnaní mala ekonomika klesnúť o 0,5 %. Návrat k rastu po troch za sebou nasledujúcich kvartáloch poklesu je dobrou správou pre britskú koaličnú vládu, ktorá čelí tlaku, aby vystupňovala úsilie o zotavenie ekonomiky.

Na výsledky v treťom kvartáli pozitívne vplývali tržby z predaja vstupeniek na letné olympijské hry v Londýne, ako aj nižší počet pracovných dní v predchádzajúcich troch mesiacoch, upozorňuje agentúra Reuters.

Od začiatku roka ekonomika podľa ONS posilnila o 0,3 %. Veľká Británia sa zatiaľ v plnom rozsahu nezotavila z prepadu hospodárskej aktivity, ktorý vyvolala kríza v rokoch 2008 a 2009 a koncom minulého roka sa vrátila do recesie.