Briti nemajú ambíciu zabrániť všetkým výkyvom v ekonomike

LONDÝN 7. novembra (WEBNOVINY) – Britská centrálna banka (BoE) chce vytvoriť finančný systém, ktorý si bude vedieť poradiť s prudkým poklesom cien aktív, nepokúša sa však zabrániť budúcim bublinám v ekonomike, pretože je to takmer nemožná úloha.

Vyhlásil to v stredu predstaviteľ BoE Donald Kohn. Podľa vlastných slov bude Kohn pozorne sledovať vyššie ceny obytných nehnuteľností, no nemá za cieľ tieto ceny zastavovať.

„Naším cieľom nie je zahládzať všetky cykly cien aktív, či úverov,“ povedal Kohn, ktorý v minulosti zastával funkciu zástupcu šéfa v americkom Federálnom systéme (Fed).

„Finančné cykly, nerovnováhy a bubliny naďalej pretrvajú. Je v ľudskej povahe byť príliš optimistický alebo príliš pesimistický, prejsť si cyklami chamtivosti a obáv. Dychtivé správanie na trhoch túto tendenciu podporuje,“ doplnil Kohn. Mnoho ekonómov sa obáva, že vládny program podpory poskytovania úverov znamená riziko vytvorenia realitnej bubliny.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...