Briti pracujú viac, nezamestnanosť sa znížila

15.8.2012

LONDÝN 15. augusta (WEBNOVINY) – Počet nezamestnaných obyvateľov Veľkej Británie v druhom štvrťroku klesol na najnižšiu úroveň za takmer rok.

Počet Britov bez zamestnania podľa metodiky Medzinárodnej organizácie práce klesol o 46 tis. na 2,56 milióna.

Miera nezamestnanosti sa znížila na 8 %. Analytici predpovedali, že zostane na nezmenenej úrovni 8,1 %.

Počet Britov žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti v júli klesol o 5900, informoval v stredu britský štatistický úrad ONS. Analytici prognózovali, že ich počet o 6 tis. stúpne.

Štatistický úrad uviedol, že nezamestnanosť v krajine klesla hlavne vďaka jej zníženiu v Londýne. Ide o znak toho, že zlepšenie na trhu práce je výsledkom olympiády.

Počet zamestnaných ľudí vo Veľkej Británii v druhom štvrťroku vzrástol o 201 tis. na 29,476 milióna. Priemerná týždenná mzda v krajine vrátane odmien v druhom kvartáli medziročne stúpla o 1,6 %.

Analytici predpovedali jej rast o 1,8 %. Priemerná mzda bez zarátania odmien sa zvýšila o 1,8 %. Analytici odhadovali, že stúpne o 1,9 %.

Bank of England očakáva pokles inflácie

Júlový prekvapivý nárast miery inflácie vo Veľkej Británii pravdepodobne nezmení odhad vývoja miery inflácie v krajine, ktorý vydala britská centrálna banka Bank of England (BoE).

V stredu to uviedol predstaviteľ BoE Charlie Bean. Podľa tejto prognózy by rast cien vo Veľkej Británii mal spomaľovať. Miera inflácie v krajine v júli posilnila na úroveň 2,6 % z júnových 2,4 %.

„Nemyslím si, že toto číslo by mohlo zmeniť celkový obraz, ktorý ukazuje, že miera inflácie by mala v druhom polroku tohto roka a ešte aj v budúcom roku klesať,“ povedal Bean.

Pod júlový nárast cien sa podpísal rast cien leteniek, ako aj odevov, kedže predajcovia obmedzili sezónne zľavy. Miera inflácie sa v júli zvýšila prvýkrát od marca.

Nenaplnili sa tak očakávania analytikov, ktorí predpokladali, že sa zmierni. Britská inflácia v predchádzajúcom období výrazne oslabila z trojročného maxima 5,2 %, na ktoré sa vyšplhala v septembri 2011.

Jej júnové zmiernenie bolo výraznejšie, ako sa očakávalo.