Britská centrálna banka vraj brzdí ozdravenie ekonomiky

LONDÝN 24. júla (WEBNOVINY) – Britská centrálna banka (BOE) bráni ekonomickému ozdraveniu krajiny tým, že banky vystavuje nadmernej finančnej záťaži a požaduje od nich, aby budovali veľké zásoby kapitálu.

Pre denník Financial Times to povedal britský minister obchodu Vince Cable.

„Je očividné, že hlavné banky nedostatočne podporujú dobré britské spoločnosti v kľúčových oblastiach ako sú vývoz a inovácie. Jednou z obáv podnikateľskej komunity je to, že takzvaný ‚kapitálový Taliban‘ v centrálnej banke zavádza obmedzenia, ktoré v tomto krehkom štádiu oživovania ekonomiky firmám v praxi sťažuje podnikanie a expanziu,“ povedal minister v rozhovore pre stredajšie vydanie rešpektovaného ekonomického denníka.

Zástupca guvernéra BOE pre finančnú stabilitu Paul Tucker tento mesiac presvedčil britských zákonodarcov, aby zaviedli nové pravidlo, podľa ktorého budú musieť banky v krajine dosiahnuť limit objemu úverov ako percenta ich kapitálu a zmierniť vystavenie finančných domov riziku.

Hranica, ktorú banky musia dosiahnuť do roku 2018, je nastavená podľa požiadaviek medzinárodných pravidiel Basel III na 3 %. V súčasnosti ho však nedosahujú ani niektoré veľké banky v krajine a niektorí bankári sa sťažujú, že požiadavka na budovanie kapitálu si odporuje s výzvami vlády a BOE na podporu ozdravovanie britského hospodárstva väčšou mierou poskytovania úverov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...