Britská ekonomika v závere roka oslabila

LONDÝN 27. februára (WEBNOVINY) – Hospodárstvo Veľkej Británie počas posledných troch mesiacov minulého roka medzikvartálne oslabilo o 0,3 %, čo je v súlade so skoršími odhadmi.

V stredu o tom informoval britský štatistický úrad (ONS). V medziročnom porovnaní však britský hrubý domáci produkt (HDP) o 0,3 % posilnil, pričom ONS vo svojom prvom odhade uvádzal, že bude stagnovať.

Výdavky spotrebiteľov medzikvartálne vzrástli o 0,2 %, zatiaľ čo export klesol o 1,5 % a import sa zmenšil o 1,2 %. Produkcia britského sektora služieb, ktorý tvorí viac ako tri štvrtiny HDP krajiny, oslabila v štvrtom kvartáli o 0,1 % po raste o 1,2 % v treťom štvrťroku.

Priemyselná výroba klesla počas posledných troch mesiacov minulého roka o 1,9 %, čo predstavuje najhlbší prepad od prvého kvartálu 2009. Stavebníctvo, ktoré sa podieľa na HDP krajiny menej ako 7 %, vzrástlo o 0,9 %.

Išlo tak o najvýraznejší rast od druhého kvartálu 2011. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávajú, že britská ekonomika posilní počas prvých troch mesiacov tohto roka medzikvartálne o 0,2 % a vyhne sa tak recesii.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...