Britská nezamestnanosť klesla najnižšie za štyri a pol roka

18.12.2013

LONDÝN 18. decembra (WEBNOVINY) – Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii klesla na najnižšiu úroveň za štyri a pol roka. Rýchlo sa tak približuje k hranici stanovenej centrálnou bankou, pri ktorej začne uvažovať o zvýšení úrokových sadzieb.

Britský štatistický úrad (ONS) v stredu informoval, že nezamestnanosť v krajine počas troch mesiacov do októbra klesla na 7,4 %. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali, že bude v sledovanom období stagnovať na úrovni 7,6 %.

ONS v stredu ďalej informoval, že počet Britov žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti sa v novembri znížil o 36 700, zatiaľ čo analytici očakávali pokles o 35 tisíc. Priemerné týždňové zárobky v krajine vrátane odmien za august až október v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka posilnili o 0,9 %. Priemerné týždňové platy bez zahrnutia odmien sa zvýšili o 0,8 %.

Pre britskú centrálnu banku je miera nezamestnanosti základným pilierom jej politiky udržiavania rekordne nízkych úrokových sadzieb a banka uviedla, že úroky nezvýši, kým nezamestnanosť neklesne prinajmenšom na úroveň 7 %.