Britská ropa je lacnejšia, naopak zlato zdraželo

26.11.2013

NEW YORK 26. novembra (WEBNOVINY) – Ceny britskej ropy Brent v pondelok mierne klesli a zmazali tak výraznejšie straty zo skoršej časti obchodovania. Tento vývoj ovplyvnili očakávania, ako rýchlo sa dohoda medzi svetovými mocnosťami a Iránom o jeho jadrovom programe premietne do vyšší dodávok čierneho zlata na globálne trhy.

Prísne sankcie voči Iránu pre jeho sporný jadrový program znížili export ropy tejto krajiny počas posledných dvoch rokov o viac ako polovicu, čo prispelo k tomu, že cena ropy Brent sa držala nad úrovňou 100 USD za barel.

Ceny britskej ropy Brent klesli v pondelok o 5 centov na 111 USD za barel po tom, ako sa v skoršej časti obchodovania prepadli až na 108,05 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy oslabili o 75 centov na 94,09 USD za barel.

Ceny zlata v úvode týždňa rástli a zmazali tak straty zo skoršej časti dňa. Investori nakupovali tento kov pred vypršaním decembrových kontraktov. Skoršie počas dňa ceny zlata klesli o 1 % na štvormesačné minimum. Reagovali tak na víkendovú dohodu Západu s Iránom o zmiernení jeho jadrového programu.

Spotová cena zlata vzrástla o 0,5 % na 1 249,64 USD za uncu po tom, ako sa skoršie nachádzala na úrovni 1 227,34 USD za uncu, čo bolo najmenej od 8. júla. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli vyššie o 2,90 USD na úrovni 1 241,20 USD za uncu.