Britská ropa zdražela, môžu za to sankcie únie voči Iránu

16.10.2012

NEW YORK 16. októbra (WEBNOVINY) – Britská ropa Brent sa v pondelok zotavila, keď dlhšia než očakávaná údržba ťažobných zariadení spôsobila odklad naštartovania produkcie v oblasti Severného mora.

Americká ropa ukončila obchodovanie v miernej strate, tú však pomáhala limitovať správa o septembrovom raste tržieb v maloobchode USA.

Obavy z eskalácie sporu o iránsky jadrový program čiastočne ustúpili, keď predstavitelia vlády v Teheráne počas víkendu naznačili ochotu rokovať o zastavení obohacovania uránu výmenou za dodávku paliva pre výskumný jadrový reaktor.

Európska únia však v pondelok rozšírila sankcie voči Iránu s cieľom vystupňovať tlak na islamskú republiku a dotlačiť ju k rokovaciemu stolu. Novembrové dodávky britskej ropy Brent zdraželi o 1,18 USD na 115,80 USD za barel. Nové dodávky ľahkej americkej ropy zlacneli o 1 cent na 91,85 USD za barel.

Cena zlata v pondelok zaznamenala najväčší denný prepad od júla. Pozitívne údaje z maloobchodu a ekonomiky USA znížili pravdepodobnosť ďalších stimulačných opatrení zo strany americkej centrálnej banky a dopyt po zlate ako poistke voči inflácii obmedzila aj správa z Číny, kde spotrebiteľské ceny v septembri spomalili tempo medziročného rastu.

Spotová cena zlata bola o 18:30 GMT na úrovni 1 737,03 USD za uncu, čo bolo o 1 % menej ako piatková záverečná hodnota. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 22,10 USD na 1 737,60 USD za uncu.