Britská ropa a zlato v utorok klesli

20.6.2012

NEW YORK 20. júna (WEBNOVINY) – Ceny britskej ropy Brent v utorok klesli.

Výsledkom rokovania na zmiernenie sporov okolo iránskeho jadrového programu bola dohoda na technické rokovanie, ktoré sa uskutoční v júli.

Ceny americkej ropy naopak stúpli, keď sa pod ich rast podpísala nádej investorov, že americký Federálny rezervný systém (Fed) pristúpi k poskytnutiu ďalších monetárnych stimulov.

Dvojdňové rozhovory medzi Iránom a svetovými mocnosťami nevyriešilo rozdielne postoje rokujúcich strán, tie sa však dohodli, že sa následne 3. júla v Istanbule uskutoční technické rokovanie.

Augustové dodávky londýnskej ropy Brent oslabili na úroveň 95,76 USD za barel, čiže oslabili o 29 centov.

Končiace júlové dodávky ľahkej americkej ropy však posilnili o 76 centov na 84,03 USD za barel. Augustové dodávky posilnili o 75 centov na 84,35 USD za barel.

Ceny zlata v utorok klesli prvýkrát za posledných osem dní. Investori totiž očakávajú výsledky rokovaní Fed-u, ktoré by mohlo viesť k monetárnym stimulom.

Takýto krok by pravdepodobne znamenal posilnenie cien žltého kovu.

Po siedmich dňoch rastu cien zlata sa pod utorňajší pokles podpísali aj obavy zo zhoršenia dlhovej krízy. Výnosy z krátkodobých španielskych dlhopisov sa v utorok dostali na rekordnú úroveň.

Spotová cena zlata do 19:04 GMT klesla o 0,5 % na 1 620,31 USD za uncu. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 3,80 USD na 1 623,20 USD za uncu.

Kurz:
(1 EUR = 1,2619 USD)