Britská vláda poslala vojakom na Cypre milión eur lietadlom

LONDÝN 19. marca (WEBNOVINY) – Britská vláda poslala na Cyprus lietadlo s miliónom eur v hotovosti určený pre potreby vojakov pôsobiacich na stredomorskom ostrove.

Londýn tak reaguje na situáciu v členskom štáte EÚ, ktorého vláda sa zaviazala zdaniť bankové vklady, čo vyvolalo paniku verejnosti.

Briti chcú takto predísť možnosti, že tamojšie banky prestanú vydávať hotovosť v dôsledku spornej dohody medzi Nikóziou a medzinárodným veriteľmi.

Peniaze majú poskytnúť vojenskému personálu a ich rodinám „núdzovú pomoc“, potvrdilo britské ministerstvo obrany.

To chce podľa svojich slov „proaktívne pristúpiť“ k celej veci a dať svojim príslušníkom na výber, či chcú výplaty dostavať na účet v britskej alebo v cyperskej banke. Navyše potvrdilo, že odškodní všetkých členov ozbrojených síl alebo vlády, ktorých cyperské účty postihli dopady dohody o zdanení. Británia má na svojich dvoch cyperských základniach celkovo tritisíc vojakov.

K zdaneniu bankových vkladov sa počas víkendu zaviazala cyperská vláda v rámci medzinárodnej dohody o úverovom programe pre ostrovnú krajinu. Oznámenie, že Nikózia v rámci plnenia podmienok finančnej pomoci uvalí špeciálnu daň na vklady, porušilo nepísané pravidlo, podľa ktorého sú úspory fyzických osôb nedotknuteľné.

Cyperčania nato vyprázdnili bankomaty v krajine, finančné a akciové trhy zareagovali poklesom a investori vyjadrili obavy, že takýto precedens by mohol opäť rozpútať upokojujúcu sa finančnú krízu v eurozóne.

Podľa sobotňajšej dohody s Bruselom by sporitelia, ktorí majú v bankách našetrených menej ako 100 tis. eur, prišli o 6,75 percenta svojich vkladov, čím by sa prakticky zrušilo ručenie štátu za úspory do tejto sumy. Vklady nad 100 tis. eur sa majú zdaniť sadzbou 9,9 percenta. Cyperský parlament v utorok večer návrh odmietol.

Odporúčame:

Cyprus sa vzbúril, kontroverznú bankovú daň odmietol

Únia ustúpila, Cyprus stále čelí bankrotu

Záchranná pôžička pre piatu krajinu, Cyprus dostane miliardy

Cyprus je pred krachom, ľudia prídu v bankách o časť úspor

Cyprus tvrdí, že je obeťou solidarity, Rusi stratia miliardy

Cyprus odložil hlasovanie o kontroverznej pôžičke

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...