Britská ‘zlá banka’ vláde vlani vrátila 4 miliardy libier

LONDÝN 25. marca (WEBNOVINY) – Britský fond spravujúci problémové aktíva bánk (UK Asset Resolution – UKAR), ktorý prevzal úvery bánk Northern Rock a Bradford & Bingley, vlani vláde vrátil 4 mld. libier (GBP).

Obom bankám vláda Veľkej Británie počas finančnej krízy poskytla núdzovú pomoc. UKAR je tzv. „zlou bankou“, čiže nedáva nové úvery, ale spravuje pôžičky poskytnuté v minulosti peňažnými ústavmi Northern Rock a Bradford & Bingley, ktoré musela vláda zachrániť. Zisk fondu UKAR za minulý rok stúpol o štvrtinu.

UK Asset Resolution vláde Veľkej Británie stále dlhuje 43,4 mld. GBP z pôvodnej sumy 48,7 mld. GBP, ktorú štát poskytol fondu pri jeho vzniku v októbri 2010. „Stále musíme prejsť dlhú cestu, ale naším očakávaním a odhodlaním zostáva splatene celého dlhu,“ konštatoval vo vyhlásení šéf fondu UKAR Richard Pym.

Fond za minulý rok vykázal základný zisk v objeme 1,36 mld. GBP, čo bol medziročný rast o 25 %. Ide o zisk pred zohľadnením zvýšených úrokových platieb ministerstvu financií. Počet hypotekárnych úverov spravovaných fondom UKAR, ktorých splácanie sa omeškáva tri a viac mesiacov, sa vlani znížil o 23 % na 25 581.

(1 EUR = 0,8528 GBP)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...