Britské regióny budú o verejných výdavkoch rozhodovať samy

LONDÝN 18. marca (WEBNOVINY) – Britská vláda v pondelok schválila plán na posunutie zodpovednosti za verejné výdavky v potenciálnej výške niekoľkých miliárd britských libier na lokálne samosprávy a firmy.

Koaličná vláda odsúhlasila takmer všetky odporúčania návrhu, ktorý predložil bývalý vicepremiér Michael Heseltine. Informovalo o tom britské ministerstvo financií.

Podľa plánu sa verejné financie určené na projekty, ako sú sociálne byty a doprava, ktoré majú momentálne pod kontrolou vládne inštitúcie, do roka 2015 spoja do jediného finančného balíka. O financie z neho sa budú uchádzať regionálne skupiny lokálnych samospráv a firiem, nazývané podnikateľské partnerstvá.

Ak uspejú, budú následne dozerať na míňanie svojej časti financií. Objem prostriedkov, ktoré by mali byť prostredníctvom nového „Jednotného lokálneho rastového fondu“ byť k dispozícii, vláda určí pri najbližšom prehľade verejných výdavkov v júni tohto roka.

Presun verejných výdavkov preč z rúk centrálnej vlády zabezpečí väčšiu konkurencieschopnosť krajiny, povedal Heseltine. Pondelňajšie rozhodnutie vlády bolo podľa neho „najstrategickejším v oblasti nákupu služieb“, na aké si pamätá.

„Je to v podstate uznanie faktu, že Londýn a štátne úrady potrebujú viac motivovať k aktivite regióny a menej im predpisovať, čo majú robiť,“ dodal Heseltine. Otvoreným ostáva rozhodnutie, ako na lokálnu úroveň presunúť výdavky na praktické vzdelávanie študentov odborných škôl, keďže niektorí predstavitelia vlády sú presvedčení, že táto oblasť si vyžaduje celonárodný prístup.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...