Britské stavebníctvo v januári oslabilo

LONDÝN 8. marca (WEBNOVINY) – Britská stavebná produkcia v januári podľa neupravených údajov medziročne oslabila o 7,9 %.

V porovnaní s decembrom sa tiež zmenšila, a to o 6,3 %. Informoval o tom v piatok britský štatistický úrad ONS. Najviac celkový objem stavebnej výroby v januári smerom nadol potiahol pokles produkcie v súkromnom komerčnom segmente, ktorý bol na úrovni 14,5 %.

Ide o najväčší segment stavebnej výroby. Objem stavebných prác v oblasti infraštruktúry sa zmenšil o 8,9 %. Stavebné práce v tejto oblasti sa tak zmenšovali po tom, ako oslabili aj v novembri a decembri. Bytová výstavba pre verejný sektor oslabila o 20,4 %. Nebytová výstavba pre verejný sektor klesla o 23,5 %.

Napriek tomu, že odvetvie stavebníctva sa na celkovom hrubom domácom produkte (HDP) Veľkej Británie podieľa menej ako 7 %, slabá stavebná produkcia bola v minulom roku hlavnou brzdou hospodárskeho rastu krajiny a tlačila ekonomiku naspäť do recesie.

Najnovšie prieskumy poukazujú na slabosť sektora a napríklad index nákupných manažérov, ktorý zostavujú agentúra Markit a inštitút CIPS, minulý mesiac klesol na trojročné minimum.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...