Britskí výrobcovia chcú zostať v EÚ

14.10.2013

LONDÝN 14. októbra (WEBNOVINY) – Osem z desiatich priemyselných výrobcov vo Veľkej Británii si želá zotrvanie krajiny v EÚ. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovalo v pondelok združenie priemyselných výrobcov EEF.

Tri štvrtiny oslovených firiem ďalej vyjadrilo názor, že Londýn by sa mal namiesto výnimiek pre svoju krajinu usilovať o celkovú reformu EÚ.

Prieskum ukázal, že priemyselní výrobcovia chcú zostať v reformovanej EÚ a obávajú sa ekonomických dopadov prípadného odchodu, uviedol šéf združenia Terry Scuoler.

Do EÚ, ktorá je najväčším obchodným partnerom krajiny, podľa agentúry Reuters smeruje takmer polovica britského exportu.

Britský premiér David Cameron avizuje radikálne zmeny vo vzťahoch krajiny s EÚ. Spory o budúcnosť členstva v EÚ sú pre Camerona jednou z hlavných prekážok pred voľbami v roku 2015. Časť jeho Konzervatívnej strany vyvíja na premiéra nátlak, aby zastavil pokles voličskej podpory v prospech euroskeptickej Strany za nezávislosť Spojeného kráľovstva (UKIP). Ešte v januári Cameron prisľúbil, že v prípade víťazstva vo voľbách sa pokúsi vyrokovať nové podmienky členstva Británie a následne o nich do konca roku 2017 vypíše referendum.