Britský premiér Cameron bez škrtov rozpočet EÚ nepodporí

BRUSEL 7. februára (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron varoval vo štvrtok, že EÚ „nebude mať nový rozpočet bez ďalších škrtov vo výdavkoch.

„Keď sme tu boli v novembri, sumy, ktoré boli predložené, boli privysoké. Je potrebné ich zoškrtať. A ak sa tak nestane, nedôjde k dohode,“ povedal Cameron novinárom pred začiatkom rokovaní v Bruseli, ktorých začiatok presunuli na 17.30.

Britský premiér odmietol odsúhlasiť rozpočet EÚ na nasledujúcich sedem rokov navrhnutý na minuloročnom špeciálnom summite napriek tomu, že ho prezident EÚ Herman Van Rompuy pod tlakom Londýna zoškrtal.

Novembrový summit EÚ o rozpočtovom pláne na roky 2014 až 2020 stroskotal, keď skupina krajín na čele s Veľkou Britániou kategoricky odmietla návrh Európskej komisie (EK) na päťpercentný rast výdavkov. Ďalšie štáty, medzi nimi aj nové členské krajiny, naopak označujú vyššie investície do sociálnych programov a rozvoja infraštruktúry za kľúčové pre hospodársky rast a zamestnanosť.

V snahe o prekonanie rozdielov Van Rompuy v novembri pripravil kompromisný návrh, ktorý počíta v nasledujúcom sedemročnom období so znížením výdavkov o 75 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...