Britský priemysel v júni klesol, oslavy ukrojili z produkcie

7.8.2012

LONDÝN 7. augusta (WEBNOVINY) – Britský priemyselný sektor v júni oslabil, keďže dodatočný voľný deň na oslavy 60. výročia kráľovnej Alžbety na tróne znížil produkciu.

Pokles však bol menší, ako sa odhadovalo. Britský štatistický úrad ONS v utorok informoval, že priemyselná výroba v júni oslabila o 2,9 % po tom, ako v máji o 1,2 % posilnila. Analytici predpovedali, že priemysel krajiny v júni klesne o 4,1 %.

Britská priemyselná výroba vrátane energetiky a ťažobného odvetvia sa v júni zmenšila o 2,5 % po tom, ako v máji o 1 % stúpla. Toto oslabenie bolo tiež menšie, ako prognózovali analytici, ktorí odhadovali, že klesne o 3,4 %.

Napriek tomu, že priemyselný sektor celkovo oslabil, výrobcovia farmaceutických produktov, počítačov a strojov objem výroby zväčšili. Veľká Británia upadla do svojej druhej recesie za štyri roky a prieskumy naznačili, že jasný návrat k hospodárskemu rastu nie je počas leta pravdepodobný.

Spotrebitelia sa stále zdráhajú zvýšiť výdavky a firmy odkladajú investície, keďže dlhová kríza eurozóny poškodzuje perspektívu exportu aj dôveru.