Brusel chce kontrolovať banky eurozóny

17.8.2012

BERLÍN 17. augusta (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) budúci mesiac navrhne, aby Európska centrálna banka (ECB) vykonávala dohľad nad všetkými dôležitými bankami eurozóny.

S odvolaním sa na zdroje z EK o tom v piatok informoval nemecký denník Handelsblatt. Pod dozorom ECB by tak boli aj nemecké družstevné banky a sporiteľne.

Predstavitelia Nemecka dúfali, že by sa tieto inštitúcie mohli spod dozoru ECB vyňať, keďže sa objavili signály, že ECB má záujem dozorovať iba 25 najväčších bánk.

Európska centrálna banka predpokladá, že národné regulačné orgány budú vykonávať dozor nad denným obchodovaním a ECB bude intervenovať iba v prípade, že spozoruje „nebezpečné riziká“, píše Handelsblatt.

Regulačné orgány v krajinách, ktoré nevstúpili do eurozóny by aj naďalej boli zodpovedné za bankové domy vo svojej krajine. Európski lídri v júni odsúhlasili vznik jednotného európskeho bankového dozorného orgánu.

Je to jedna z podmienok, ktoré musia byť splnené, aby európske záchranné fondy mohli poskytovať finančnú pomoc priamo bankám bez toho, aby najskôr požičali tieto prostriedky vláde.