Brusel dá Grékom ďalšie tri miliardy, postavia si diaľnice

16.12.2013

BRUSEL 16. decembra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) ako výkonný orgán EÚ v pondelok schválila trojmiliardovú finančnú pomoc pre Grécko, ktoré za ne postaví štyri veľké diaľnice.

Podľa komisára EÚ pre regionálnu politiku Johannesa Hahna má investícia za cieľ hospodársku obnovu krajiny. Predpokladá sa totiž, že výstavba komunikácií vytvorí 6000 pracovných miest, z toho 1700 trvalých.

Doteraz bola ich výstavba pozastavená pre úsporné opatrenia vlády, ktorá sa znižovaním výdavkov snažila vysoko zadlženú krajinu zachrániť pred bankrotom.

Kľúčové diaľnice

Grécke diaľnice sú podľa Hahna kľúčové z pohľadu celoeurópskej cestnej siete a sú v záujme jednotného trhu. Diaľnice by mali byť postavené do konca roka 2015.

Grécko, ktoré 1. januára prevezme predsedníctvo EÚ, už niekoľko rokov prechádza tvrdými škrtmi vo verejnom sektore ako hlavnej podmienke zahraničnej finančnej pomoci v celkovej dohodnutej sume 240 miliárd eur.

Bolestivé reformy

Výmenou za jej postupné posielanie do Atén musí tamojšia vláda realizovať dôležité, no bolestivé reformy v rámci fungovania štátu.

Rušenie pracovných miest, zvyšovanie daní, predaj štátneho majetku či znižovanie platov a dôchodkov však vyvolávajú tvrdý odpor verejnosti, ktorá sa proti zahraničným požiadavkám búri.