Brusel schválil štátnu záchranu automobilky PSA

PARÍŽ, BRUSEL 31. júla (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) v utorok schválila štátny záchranný balík v hodnote 7 mld. eur pre zadlženú dcérsku spoločnosť francúzskej automobilky PSA Peugeot Citroën. Výrobca tak bude mať šancu na zníženie strát.

Výmenou za štátnu záchranu však bude PSA musieť zabezpečiť, že sa jej zadlženie nebude ďalej prehlbovať a ak sa dcérskej spoločnosti, ktorá za celým problémom so zadlžením stojí, začne lepšie dariť, firma bude musieť za požičané peniaze zaplatiť viac.

„Ide o vyvážený výsledok, ktorý skupine PSA dáva šancu na nový začiatok na zdravom základe,“ komentoval hodnotenie eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia.

Peugeot bude podľa podmienok EÚ musieť oželieť významnejšie akvizície a ak čistý dlh dosiahne nezverejnenú hranicu, vykonať „ďalšie korektívne opatrenia“. Podmienky EK dopĺňajú tie, ktoré automobilke stanovila francúzska vláda a ktoré zahŕňajú obmedzenie manažérskych platov, rušenie pracovných miest a predsedu predstavenstva, ktorého určí štát.

Pôvodne rodinná firma so sídlom v Paríži musela o záchranu požiadať po tom, ako jej dcérskej spoločnosti Banque PSA Finance, ktorá sa zaoberá riešeniami financovania kúpy pre zákazníkov, po sérii znížení úverového ratingu výrazne narástli úverové náklady. Peugeot pritom patrí k európskym výrobcom automobilov, ktorých pokračujúci päťročný prepad trhu postihol najviac.

Spoločnosť za minulý rok deklarovala stratu 5 mld. eur a každý mesiac ju prehlbuje o ďalších viac než 100 mil. eur. Generálny riaditeľ Philippe Varin by mal obchodné výsledky za prvý polrok ohlásiť v stredu. Očakáva sa, že podá aj správu o priebehu programu reštrukturalizácie, v rámci ktorého spoločnosť počas dvoch rokov zruší 11 200 pracovných miest.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...